Czasy, kiedy czapka miała tylko chronić głowę przed zimnem, odeszły bezpowrotnie. Dzisiaj nakrycie głowy musi być nie tylko praktyczne, ale też modne. Wiedzą o tym wszyscy: i starsi, i młodsi. Oferta czapek, na szczęście, jest ogromna, więc każdy bez trudu znajdzie tę jedyną.

Tato, czapka na zimę czy na lato?

Tato, bez paniki. Wbrew pozorom, wybór czapki dla dziewczynki nie jest taki trudny. Przede wszystkim należy określić, czy szukasz czapki na zimę, czy „przejściówki” – na wiosnę albo jesień. Jeśli już wiesz, to teraz możesz wybrać rodzaj materiału. Na nieco cieplejszą pogodę świetnie sprawdzi się bawełna. Ta, lepszej jakości powinna zapewniać dostęp powietrza, czyli po prostu „oddychać”.

W przypadku czapek zimowych materiał musi być cieplejszy, jednak przy wyborze należy pamiętać, że gruba wełna może drapać w głowę. Czapka zimowa dla dziewczynki nie powinna też być zbyt ciasna. To bardzo ważne, nie tylko dla komfortu dziecka, ale też dla jego zdrowia i bezpieczeństwa. Ciasne nakrycie głowy utrudnia krążenie krwi i może mieć przykre konsekwencje.

Smerfetki dla małej kobietki, uszatki dla nastolatki?

Zdrowie dziecka jest najważniejsze, i o tym należy pamiętać przy wyborze czapki. Oczywiście też o tym, żeby spełniała swoją rolę. A co z modelem, wzorem, kolorem? Zwłaszcza dla dziewczynki?  Spokojnie. To też nie powinno być problemem. Wybór zależy od wielu kwestii, przede wszystkim od wieku córki. Następnie warto wziąć pod uwagę jej zainteresowania: czy ma swój ulubiony kolor, wzór, bohatera z bajki.

W ofercie sklepów jest wiele rodzajów czapek, dla chłopców i dziewczynek, na każdą porę roku. Starsza dziewczynka może być zachwycona czapką klasyczną, przylegająca do głowy. Takie czapki są zawsze na czasie. Świetnie sprawdzi się też uszatka, obecnie bardzo modna. Uszatka doskonale chroni uszy przed mrozem i pasuje do wielu stylizacji. Można też zdecydować się na tzw. komin – praktyczne rozwiązanie, chroniące głowę i szyję. Młodsze dziewczynki bardzo lubią czapki zimowe z pomponami. Chętnie noszą też smerfetki, czyli czapki z przedłużonym „ogonem”.

Sprzedawca pomoże w wyborze

Czapkę można też dopasować kolorystycznie do kurtki, jednak nie ma takiej potrzeby. Obecnie w modzie panuje duża dowolność, łączenie stylów, kolorów itp. Dla pewności dobrze jest też pomyśleć o komplecie – czapce i rękawiczkach. W sklepach, nawet internetowych można zasięgnąć porady. Sprzedawca na pewno chętnie doradzi w wyborze. Najważniejsze to znać rozmiar obwodu głowy dziecka. Można dopomóc sobie w tym inną, noszoną przez dziecko czapką.