Pływanie to bardzo relaksująca i przyjemna czynność. Każdy z nas lubi odpocząć i się zrelaksować. Nauka pływanie to jednak nie lada wyzwanie. Zwłaszcza że dorośli inaczej reagują na wodę, wyzwania i przyswajanie nowych umiejętności. Jak nauczyć się pływać? Na co zwrócić uwagę? Co warto wiedzieć na temat nauki pływania?

Od czego zacząć naukę pływania?

Na początku trzeba zdecydować się czy chcemy uczyć się pływać samodzielnie, czy z pomocą trenera? Często zdarzają się kursy pływania dla początkujących, które promuje lokalna szkoła pływania. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które chcą szybko i w grupie nauczyć się pływać. Co daje nauka pływania z trenerem? Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, trener lub instruktor pływania dba o nasze zdrowie, w razie jakichkolwiek problemów szybko zareaguje, pomaga też systematycznie eliminować błędy. 

Gdy już wybierzemy trenera lub szkołę pływania. Musimy zgromadzić najważniejszy sprzęt. Najważniejszy jest kostium kąpielowy oraz czepek. Strój kąpielowy do nauki pływania powinien być stworzony z odpowiedniego materiału. Zazwyczaj materiał dobrze, żeby miał w sobie dużo elastyny, aby strój kąpielowy był rozciągliwy i dopasowujący się do ciała. Trzeba pamiętać również o tym, że kostium kąpielowy na basen ma być stworzony z takiego materiału, żeby nie niszczył go chlor. Kolejną rzeczą do wyboru jest czepek do pływania. Chroni on skórę oraz włosy przed wodą, przed brudem, oraz wlewaniem wody do uszu. Jest to istotne ze względu na zanieczyszczenia na basenie, chlor, który jest szkodliwy do skóry czy włosów. Włosy są bardzo delikatne i chlor mógłby im szkodzić.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, idąc na basen? Przede wszystkim trzeba zabrać ze sobą strój kąpielowy, czepek, okulary do pływania, które mają za zadanie chronić oczy. Dodatkowo warto wziąć ze sobą ręcznik oraz klapki gumowe. Każdy powinien mieć swoje klapki oraz ręcznik ze względu na zarazki, bakterie oraz inne osoby, które również korzystają z basenu.

Jaki styl pływania jest najlepszy dla osób, które zaczynają przygodę z nauką pływania?

 Najczęściej poleca się osobą, które zaczynają naukę pływania od pływania żabką lub kraulem. Są to najczęściej używane style pływania i wydają się na tyle uniwersale, że warto właśnie od nich rozpocząć naukę pływania. Nie są to również najbardziej wymagające style fizycznie, dzięki czemu każdy, komu zależy na tym rodzaju aktywności fizycznej będzie, mógł rozpocząć swoją przygodę z pływaniem.

Podsumowanie

Reasumując rozpoczynając przygodę z nauką pływania warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pomogą one nam przygotować się do wspaniałej przygody jaką jest pływanie.