Dla wszystkich oczywiste jest, że gdy budujemy dom, wynajmujemy do wykonania planu architekta. Niestety często chcąc zaoszczędzić, rezygnujemy ze zlecenia projektu wnętrza specjaliście. Wydaje nam się, że sami najlepiej zaplanujemy przestrzeń dla siebie i nie będziemy przepłacać. Niestety jest to nieprawidłowe myślenie. Często w głowie mamy jedynie inspiracje, których nie da się przełożyć na nasze mieszkanie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co musisz wiedzieć przed pierwszą współpracą z projektantem wnętrz.

Wybór odpowiedniego projektanta

Zawód projektanta wnętrz cieszy się coraz większą popularnością, więc do wyboru mamy wielu specjalistów. Jak wybrać dobrego specjalistę? Sprawa ma się podobnie jak przy kilku innych profesjach. Najlepiej korzystać z poleceń innych ludzi, możesz podpytać swoich przyjaciół czy korzystali z takiej usługi i jak oceniają współpracę z danym fachowcem. Pomocne bywają również opinie Google, jednak nie zapominaj, że część osób je kupuje. Musisz zdawać sobie sprawę, że nie ma żadnych specjalistów, którzy są jednocześnie tani, dobrzy i szybcy. Trzeba pójść na kompromis i zdecydować co jest dla nas najważniejsze. Koniecznie poproś projektanta o jego portfolio, nigdy nie kupuj kota w worku. 

Jak przygotować się do spotkania z projektantem?

Zanim udasz się na spotkanie z projektantem wnętrz, poważnie pomyśl o sprawach finansowych. To istotne, ponieważ na cenę całego projektu będą wpływać głównie materiały, których użyjesz podczas remontu. Większość osób obawia się, że nie będzie ich stać na profesjonalistę, który zaprojektuje ich wnętrze. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, dobry specjalista pobierze adekwatne wynagrodzenie za swoją sprawę. Jednak fachowcy, którzy od dawna są w branży, posiadają zniżki u licznych marek i producentów, co zrekompensuje Ci poniesione koszty. 

Drugą bardzo ważną kwestią jest przemyślenie tego, czego oczekujesz po nowym wnętrzu. Najłatwiej zainspirować się na portalach społecznościowych lub przeglądając wnętrzarskie magazyny. Warto pomyśleć też o praktycznym aspekcie pomieszczenia. Co teraz Ci w nim przeszkadza i czego Ci brakuje. Z taką wiedzą dobry projektant zaplanuje dla Ciebie dom z Twoich marzeń

Podpisanie umowy

Na podpisanie umowy najlepiej umówić się w przyjemnej kawiarni, projektanci wnętrz uwielbiają kawę jak każdy z nas. Będzie też o wiele przyjemniej i łatwiej omówić wszystkie wątpliwości.

Co musi zawierać poprawna umowa?

  • Plan pomieszczeń w postaci rzutu z góry, na którym widać metraż pomieszczenia i rozstawienie poszczególnych mebli. 
  • Plan rozmieszczenia elektryki musi uwzględniać wszystkie punkty świetlne, gniazdka, przełączniki, a także sufity podwieszane.
  • Wizualizacja całego projektu powinna zostać sporządzona w specjalnym programie. Projektant powinien wysłać Ci ją mailowo oraz dostarczyć na piśmie jako załącznik do umowy.
  • Zakres pracy projektanta powinien uwzględniać wszystkie zadania i obowiązki, jakimi ma się on zająć.
  • Zakres prac podzielony na etapy musi być precyzyjnie ustalony, by uniknąć niedomówień.
  • Terminarz prac i rozliczeń ze specjalistą. Pamiętaj, żeby nigdy nie płacić całej kwoty przy podpisaniu umowy. Najlepiej umówić się na zaliczkę i w ramach postępu prac wypłacać kolejne transze wynagrodzenia.

Zmiana Twojej nieruchomości w dom marzeń

Gdy wszystkie warunki są już ustalone, pozostaje Ci jedynie wybrać materiały na zakupach z projektantem. Warto korzystać z jego rady podczas wizyt w sklepie, ponieważ przeważnie wie, na czym można, a na czym nie warto oszczędzać. Potem wystarczy czekać na efekty pracy ekipy budowlanej, by móc cieszyć się swoim pięknym, funkcjonalnym wnętrzem przez najbliższe lata.

Partner artykułu: https://projektowaniewnetrz24.eu/