Obecnie coraz więcej osób cierpi między innymi na bóle kręgosłupa czy dolegliwości związane z układem ruchu. Długotrwała praca w pozycji siedzącej, niezdrowy tryb życia czy kontuzje to nieliczne z przyczyn powodujących różnego rodzaju bóle mięśni, czy stawów. Jedną z metod leczenia w celu przywrócenia pełnej sprawności jest terapia manualna.

Czym właściwie jest terapia manualna?

Terapia manualna jest jedną z metod fizjoterapeutycznych, opierającej się na masażu. W terapii wykonywane są również różnego rodzaju uciski i chwyty. Oprócz masażu najczęściej stosuje się stretching, manipulację, mobilizację i neuromoblizację. Ma to na celu zniwelowanie bólu oraz przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów. Terapia manualna jest bardzo bezpieczna oraz dobrana indywidualnie pod względem chorób i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Dla kogo przeznaczona jest terapia manualna?

Wskazaniem do poddania się terapii manualnej są różnego rodzaju problemy, a szczególnie bóle. Jeśli borykamy się z bólem w odcinku lędźwiowym, lędźwiowo-krzyżowym, krzyżowym, w kości ogonowej, lub na przykład mamy problem ze snem, migrenami lub cierpimy na wady postawy, to ta terapia jest jak najbardziej rekomendowana.

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu

Na terapię manualną nie powinny się decydować osoby, u których występują żylaki odbytu, choroby dróg pokarmowych i problemy z krzepliwością krwi. Przeciwwskazaniem jest także ciąża.

Jak się przygotować?

Pierwsza wizyta nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto natomiast zabrać ze sobą wszelkie wyniki badań, jeśli mieliśmy wykonywany na przykład rezonans magnetyczny, zdjęcia rentgenowskie czy badania kręgosłupa. Na pierwszym spotkaniu fizjoterapeuta ocena stan zdrowia pacjenta na podstawie wyników badań oraz obserwacji postawy i ruchów wykonywanych przez podopiecznego.

Jak wygląda sam zabieg?

Z uwagi na indywidualnie dobrane techniki wykonywane na danym pacjencie, u każdego terapia może wyglądać nieco inaczej. Osoba poddawana terapii zazwyczaj siada lub kładzie się na leżance, a terapeuta wykonuje zdecydowane i szybkie uciśnięcia poszczególnych punktów na ciele. Czasem można usłyszeć charakterystyczny dźwięk łamania lub chrupnięcia, wynikający z przesunięcia powierzchni stawowych na właściwe miejsce lub usunięcie powietrza spomiędzy kości.

Terapia manualna jest bezpiecznym zabiegiem, który pomoże przywrócić prawidłową ruchomość stawów oraz zniweluje wszelkie bóle. Charakteryzuje się wysoką skutecznością, a przy okazji wpływa relaksująco na kręgosłup.