Pomoc prawnika bywa nieodzowna zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Ci pierwsi najczęściej korzystają z niej incydentalnie, gdy mają przejściowe problemy o charakterze prawnym. Mogą one dotyczy objęcia spadku, rozwodu, podziału opieki nad dziećmi, walce o swoje prawa z bankiem bądź nieuczciwym pożyczkodawcą, spraw o charakterze karnym. Czasami konieczne staje się nawiązanie nieco dłuższej współpracy z prawnikiem. Tymczasem kancelaria prawna może również świadczyć usługi związane z prowadzeniem spraw firm. Zazwyczaj prawnicy zajmują się sprawdzaniem umów, przeprowadzaniem negocjacji czy wdrażaniem nowych regulaminów.

 

Prawnik to odpowiednia osoba do tego, by odzyskać odszkodowanie od firmy organizującej wycieczkę, czy przewozy zagraniczne.

Prawnik i jednoosobowa działalność gospodarcza

Do prawnika warto udać się, zanim jeszcze podejmiemy decyzję o założeniu działalności gospodarczej. Na początek musimy wybrać formę prawną, w jakiej będzie ona prowadzona, a także formę opodatkowania. W podjęciu decyzji może nam pomóc prawnik, który specjalizuje się w prawie gospodarczym oraz podatkowym. Warto jednak nawiązać z nim dłuższą współpracę, bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy zaczniemy wchodzić na innego rodzaju rynki, niż rynek lokalny czy też zatrudniać pracowników. Prężnie rozwijająca się działalność gospodarcza, nawet jednoosobowa, może wymagać częstych konsultacji prawniczych. Przedsiębiorcy, którzy nie mają podpisanej umowy z prawnikiem na świadczenie usług prawnych, często udają się po poradę do swojego księgowego. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie jest to osoba, która posiada odpowiednie kompetencje w kwestiach doradztwa prawnego. Tymczasem nawet pismo urzędowe może wymagać nieco głębszej analizy, a także podjęcia odpowiednich kroków. Co ważne, prawnik może załatwić wiele spraw urzędowych za przedsiębiorcę na mocy pełnomocnictwa. Jest to szczególnie istotne, gdy często przebywamy poza granicami kraju.

Pomoc prawnika w spółce

W spółkach na co dzień bardzo dużo się dzieje – podpisuje się różnego rodzaju umowy, zatrudnia i zwalnia pracowników, wdraża regulaminy, przeprowadza negocjacje biznesowe. Każda spółka powinna nawiązać stałą współpracę z kancelarią prawną, która będzie czuwać nad tym, aby wszystkie procedury przebiegały zgodnie z prawem. Podpisanie umowy na świadczenie usług prawnych sprawi, że właściciele firm nie będą musieli długo czekać na pomoc, bowiem mogą z każdą sprawą zgłosić się od razu do swojego prawnika. Co więcej, zna on dobrze firmę i wie, w jakim środowisku funkcjonuje, a także jakiego rodzaju decyzje prawne podejmuje na co dzień.