Stolarka aluminiowa zyskuje coraz większą popularność przy wykańczaniu domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej. Zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne stawiające lub remontujące dom decydują się na wykorzystanie tego materiału przy wyborze okien. Decyzja ta jest niezwykle istotna nie tylko ze względów estetycznych, ale także stanowi o bezpieczeństwie i izolacji cieplnej całej konstrukcji.

Okna aluminiowe a izolacyjność termiczna

Zastosowanie aluminiowej stolarki okiennej wpływa pozytywnie na standard energetyczny budynku. Profile cechują się wysoką sztywnością, a w zestawieniu z odpowiednio dobranymi okuciami pozwalają ograniczać straty cieplne i zapobiegają powstawaniu przewiewów. W praktyce ułatwia to utrzymanie stałej temperatury w budynku. Okna aluminiowe są więc rozwiązaniem energooszczędnym, co w dłuższej perspektywie pozwala oszczędzić na ogrzewaniu wnętrza domu. Co warto podkreślić, wysoki poziom szczelności okien zapewnia nie tylko satysfakcjonującą izolacyjność cieplną, ale pozwala również ograniczyć hałas z zewnątrz.

Bezpieczeństwo i wytrzymałość

Przy wyborze stolarki okiennej warto kierować się również względami bezpieczeństwa oraz wytrzymałością materiałów, z jakich mają być wykonane okna. Aluminium to surowiec, który jest odporny na korozję i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Do tego same profile są stosunkowo lekkie, dzięki czemu  okucia są mniej obciążone. To z kolei wpływa na wyższy standard żywotności gotowej konstrukcji. Sztywność i szczelność oraz wysoka trwałość zastosowanych rozwiązań pozwalają podnosić także poziom bezpieczeństwa okien aluminiowych. W przypadku zagrożenia pożarowego okna wykonane z aluminium nie zajmą się ogniem, co z pewnością stanowi ich dodatkową zaletę.

Estetyka okien aluminiowych

Mając na uwadze najważniejsze cechy, jakimi powinny wyróżniać się solidne okna, nie musimy rezygnować z estetyki wybranych rozwiązań. Aluminium należy do materiałów, które łatwo poddają się obróbce, zachowując jednocześnie swoją trwałość. Dzięki wykorzystaniu wytrzymałych profilów aluminiowych można tworzyć przeszklenie o dużej powierzchni i skomplikowanym kształcie. Duże okna aluminiowe sprawdzają się idealnie w nowoczesnych wnętrzach, w których chcemy mieć dużo światła. Ponadto kolor i strukturę okien możemy bez problemu dobrać zarówno do elewacji, jak i do wnętrza domu. Możliwości w tym zakresie są praktycznie nieograniczone. Co więcej, w oknach wykonanych z aluminium w łatwy i estetyczny sposób można ukryć wszystkie detale i elementy dodatkowe, takie jak zawiasy, zamki i zaczepy.