Kotylion to potoczna nazwa dla kokardy narodowej. Pierwotnie nazwa wzięła się od zabawy tanecznej, która polegała na tym, że pary dobierają się na podstawie przypiętych do ubrań kotylionów, czyli inaczej specjalnych przypinek. Dziś kojarzy on się z ważnymi świętami, a kotylion Polski biało-czerwony może stanowić bardzo ważny atrybut podczas świętowania ważnych dla kraju rocznic i towarzyszących im uroczystości.
Kiedy i gdzie nosić kotylion?
Przyjęło się, że kotyliony nosi się na oficjalnych uroczystościach państwowych, najczęściej z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poza tym można je spotkać także podczas Święta Wojska Polskiego, Święta 3 Maja i Dnia Flagi Państwowej. To znak szczególnego patriotyzmu, tożsamości narodowej i historycznej pamięci, którego zadaniem jest uczcić najważniejsze w historii Polski daty.
Panowie zazwyczaj noszą kotyliony na lewej stronie klatki piersiowej, przyczepiając go do klapy munduru lub marynarki. W przypadku Pań także przyjęło się, że kotylion przypina się po lewej stronie, a dokładne miejsce przypięcia wybiera się w zależności od stroju i tego jak kotylion będzie komponował się z całością. Ważne, by był widoczny oraz noszony z dumą. To niezwykle elegancki symbol, który jest bardzo ważny dla większości Polaków. Nosząc go, należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu i poszanowaniu barw narodowych.
Kotylion wykonany samodzielnie
Kotylion polski biało czerwony wykonywany jest od dawna przez dzieci w szkołach własnoręcznie z okazji Święta Niepodległości lub Święta Narodowego 3 Maja. Najczęściej w tym celu wykorzystywane są wstążki, bibuła i papier techniczny w barwach narodowych. Jeśli jednak nie mamy zdolności manualnych, możemy kupić kotylion narodowy. Jeśli zdecydujesz się na prace ręczną lub chcesz zaangażować w tworzenie ważnego symbolu swoje dziecko, poniżej znajduje się instrukcja jak wykonać kotylion.
1. Wytnij dwa koła z kartonu lub tektury dwa koła. Powinny mieć średnicę następujące wymiary: 1 okrąg: średnica 9 cm, szerokość 2,5 cm, 2 okrąg: średnica 6 cm i szerokość 2 cm.
2. Wytnij koło o średnicy 2,5 cm w kolorze czerwonym z bloku technicznego lub tektury.
3. Największe koło przewlecz białą wstążką. zacznij od środka i owijaj całą tekturę jak najciaśniej by nie było wolnego miejsca. Chodzi o to, by cały okrąg był pokryty białą wstążką. Tak samo w przypadku mniejszego kartonu, tylko w tym wypadku należy wybrać wstążkę czerwoną.
4. Przyklej czerwone koło na białe. Zabezpiecz wcześniej wstążki tak, by się nie obluzowały. Najmniejsze koło przyklej na środek połączonych ze sobą kół. Na spodzie powinno być koło białe, następnie czerwone, a w środku czerwony okrąg.
5. Przymocuj agrafkę z tyłu kotylionu. Jeśli chcesz możesz dodać do kotylionu wiszącą wstążkę, którą możesz przykleić lub również przypiąć agrafką.